فلوراید ترابی

صفحه اصلی/مقالات/فلوراید ترابی

فلوراید ترابی

فلوراید یک عنصر معدنی است که به طور طبیعی در آب، خاک، گیاهان و حتی هوا وجود دارد. برخی ترکیبات غذایی از جمله چای و غذاهای دریایی هم فلوراید قابل توجهی دارند.

مینای دندان تا دو سال پس از رویش دندان هنوز به بلوغ و استحکام نهایی خود نرسیده است و به همین دلیل ضعیف و مستعد پوسیدگی است و می‌توان با کمک فلورایدتراپی آن را در برابر پوسیدگی مقاوم کرد. با مصرف فلوراید این عنصر معدنی وارد ساختار دندان می‌شود و موجب توقف یا کند شدن روند پوسیدگی اولیه دندان‌ها می‌شود.

در مواردی که هنوز حفره پوسیدگی ایجاد نشده است فلوراید می‌تواند آن را به حالت اولیه و حتی مقاوم‌تر از آن برگرداند و دندان را از ترمیم بی‌نیاز کند. همچنین فلورایدتراپی در کاهش میکروب‌های پوسیدگی‌زای دهان نیز موثر است.

فلورایدتراپی زمانی موثر است که اولا رعایت بهداشت کامل دهان مانند مسواک زدن دندانها به صورت منظم و نخ کشیدن روزانه و پرهیز از مصرف مواد قندی صورت گیرد و ثانیا در سال ۲ تا ۳ بار ا نجام شود.

معمولا فلورایدتراپی در پایان جلسات درمانی بیمار انجام می‌شود و پس از آن هر ۶-۴ ماه یکبار تکرار می‌شود. فلورایدتراپی در کودکانی که مستعد پوسیدگی هستند و یا پوسیدگی در آنها آغاز شده است حتی در سنین خیلی پایین (از ۶ ماهگی به بعد) قابل انجام است.

فلوراید به شکل وارنیش و ژل در دسترس است. در نوع وارنیش، فلوراید با قلم مخصوص توسط دندانپزشک با روش خاصی قرار داده می‌شود، در نوع ژل هم فلوراید باتری مخصوص داخل دهان قرار داده می‌شود. در سنین ۱۱-۶ سالگی علاوه بر فلورایدتراپی داخل مطب، کودکان می‌توانند از دهانشویه‌های فلوراید که از داروخانه‌ها تهیه می‌شود نیز استفاده کنند.

به وسیله | ۱۳۹۶-۵-۱۸ ۱۵:۲۳:۵۴ +۰۴:۳۰ ۱۵ ام مرداد ۱۳۹۶|دسته بندی ها: مقالات|برچسب: , , , |دیدگاه‌ها برای فلوراید ترابی بسته هستند

درباره نویسنده :

دکتر منیره توحید رهبری متخصص دندانپزشکی کودکان (اطفال) در غرب تهران دارای بورد تخصصی