اهمیت مراقبت از دندان های شیری

صفحه اصلی/مقالات/اهمیت مراقبت از دندان های شیری

اهمیت مراقبت از دندان های شیری

دندان‌های شیری از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند و نباید صرفا به دلیل اینکه این دندان‌ها ریزش می‌یابند و با دندان‌های دایمی جایگزین می‌شوند در مورد مراقبت از آنها غفلت شود. مراقبت از دندان‌های شیری بستری مناسب برای رویش دندان‌های دایمی فراهم می‌آورد. چنانچه کودکی دارای پوسیدگی‌های متعدد در دندان‌های شیری باشد نمی‌توان انتظار داشت که دندان‌های دایمی سالم و عاری از پوسیدگی داشته باشد.

از مهم‌ترین وظایف دندان‌های شیری می‌توان به زیبایی، تکلم، تغذیه، راهنمای رویش دندان‌های دایمی را نام برد. دندان‌های قدامی کودک نقش مهمی در زیبایی کودک و اعتماد به نفس او بازی می‌کنند و اگر دچار پوسیدگی زودهنگام شوند و یا از دست بروند ممکن است به لحاظ روانی اثر نامطلوبی بر کودک داشته باشند. دندان‌های خلفی در تغذیه کودک نقش بسزایی دارند و ازدست رفتن زودهنگام آنها می‌تواند منجر به اختلالات تغذیه‌ای در کودک گردد. دندان‌های شیری خلفی تا سن ۱۲-۱۱ سالگی باید داخل دهان کودک باقی بمانند و اگر دچار پوسیدگی و از دست رفتن زودهنگام شوند به دلیل اینکه دندان‌های جانشین آنها هنوز در مرحله رویش نیستند، فضای خالی ناشی از دست رفتن آنها به مرور زمان با حرکت دندان‌های مجاور دستخوش تغییر می‌شود و ممکن است دندان‌های دائمی زیرین دچار نهفتگی شود و همچین به هم ریختگی، نامنظمی و ناقرینگی در قوس فکی کودک به وجود خواهد آمد.

به وسیله | ۱۳۹۶-۵-۲۵ ۱۸:۰۶:۰۴ +۰۴:۳۰ ۱۵ ام مرداد ۱۳۹۶|دسته بندی ها: مقالات|برچسب: , |دیدگاه‌ها برای اهمیت مراقبت از دندان های شیری بسته هستند

درباره نویسنده :

دکتر منیره توحید رهبری متخصص دندانپزشکی کودکان (اطفال) در غرب تهران دارای بورد تخصصی